Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

bezpieczne wakacje

 Bezpieczne wakacje

15 czerwca 2022 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z sierżantem sztabowym, panią Karoliną Łuczak- funkcjonariuszem Policji w Sułkowicach.  Dzieci wraz z nauczycielami zgromadzili się na hali sportowej, gdzie wszystkich powitała pani wicedyrektor Teresa Chodnik-Bigaj. Głównym celem spotkania była pogadanka na temat bezpieczeństwa podczas wakacji, które zbliżają się wielkimi krokami. To dla wszystkich dzieci wyczekiwany czas odpoczynku i zabawy w górach, czy nad morzem. Przede wszystkim jest to szczególny czas dla całej rodziny, kiedy towarzyszące nam podczas urlopu odprężenie może negatywnie wpływać na bezpieczeństwoswoje i innych. Pani sierżant przypomniała więc o podstawowych zasadach, których należy przestrzegać, aby letni wypoczynek był udany, tzn. bezpieczny.

 Oto najważniejsze rady:

 ·         W domu- ostrożnie korzystaj z urządzeń elektrycznych i gazowych, zabezpiecz mieszkanie na czas wyjazdu, nie ufaj obcym, zostaw w widocznym miejscu kartkę z najważniejszymi numerami telefonów, po które możesz sięgnąć w razie potrzeby.

 ·         Nad wodą- wybieraj strzeżone kąpieliska, zwracaj uwagę na innych, unikaj zbyt długiego przebywania na słońcu, dbaj o czystość wokół siebie.

 ·         W górach- dostosuj obuwie i ubiór do panujących warunków atmosferycznych, zabierz ze sobą podstawowy sprzęt pierwszej pomocy, informuj pracowników schroniska o trasie, jaką pokonasz. W górach karetka do nikogo nie dojedzie, a znalezienie kogoś nawet z powietrza jest bardzo trudne. Bądź rozważny i nie przeceniaj swoich możliwości.

 ·         Na drodze- po zmierzchu noś odblaski, na przejściu dla pieszych nie korzystaj z urządzeń telekomunikacyjnych, w samochodzie zapinaj pasy lub korzystaj z fotelika.Pamiętaj, że chodnik i droga to nie miejsca zabaw, reaguj w sytuacjach zagrażających zdrowiu lub życiu.

 ·         W lesie- szanuj przyrodę, bądź ostrożny zbierając grzyby, czy jagody, rozpalaj ogniska tylko w wyznaczonych miejscach.

 ·         Internet- ogranicz do minimum czas przebywania przed komputerem, czy telefonem, podejmuj aktywność ruchową, zgłaszaj sytuacje niepokojące. Pamiętaj, że w wirtualnym świecie nie jesteś anonimowy.Obowiązuje tu „netykieta”, czyli kultura dobrego zachowania.

 Drogie Dzieci!

 Wokół Was są najbliżsi, na których zawsze możecie liczyć. Zgłaszajcie dorosłym sytuacje, które wzbudzają w Was lęk, a w razie niebezpieczeństwa korzystajcie z numerów alarmowych, rozsądnie i bez żartów. Odpowiedzialni rodzicezapewnią Wam maksimum opieki i zainteresowania oraz w pozytywny sposób wypełnią Wam ten wolny czas, na który tak bardzo czekacie.

 112- numer alarmowy       

 800 12 12 12- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

 

Iwona Wrona

Galeria